Będąc wykładowcą pewnie często prezentujesz slajdy stworzone w programie PowerPoint. Jednak czasami trzeba pokazać coś praktycznego (np. gdy prowadzisz zajęcia metodą warsztatową). Tutaj z pewnością przyda się wskaźnik laserowy (aby na tablicy zaznaczyć fragment okna programu, na który słuchacze mają zwrócić uwagę). Warto również skorzystać z programu, który pozwala na powiększenie wybranego fragmentu ekranu.
Ja korzystam z darmowego programu ZoomIt. Po pobraniu pliku należy rozpakować archiwum i przenieść pliki np. do C:\Program Files. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz poproszony o zaakceptowanie licencji.
Po uruchomieniu program będzie się ukrywał obok zegara. Od teraz naciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy uruchamia pewne akcje:
- Ctrl + 1 – włącza powiększenie tego fragmentu ekranu dookoła którego jest myszka.Możesz również poruszać się myszą, aby pokazać inną część ekranu. Kręcąc rolką myszy możesz dodatkowo powiększać/pomniejszać poziom powiększenia. Naciśnięcie klawisza ESC kończy zabawę 😉 To powiększenie działa na tej zasadzie, że jest robiony zrzut ekranu i jest wyświetlany ten zrzut, więc jeśli np. coś się na ekranie zmienia, to tego nie widać (w tym celu należy użyć innego rodzaju powiększenia: LiveZoom o czym piszę poniżej)
- Ctrl + 2 – pozwala na rysowanie. Kursor myszy zmienia się na czerwoną kropkę i można rysować odręczne notatki, tak jakby było włączone narzędzie ołówek w Paincie. Szczerze mówiąc od kiedy korzystam z programu ZoomIt i używam odręcznych notatek to nie pamiętam, kiedy ostatnio używałem wskaźnik laserowy. Naciskając odpowiednie klawisze dodatkowo możesz zmienić kolor odręcznych notatek:
-
- r – czerwony
- g – zielony
- b – niebieski
- o – pomarańczowy
- y – żółty
- p – różowy
-
W tym trybie można również:
-
- narysować prostą linię: Shift + ruch myszką
- narysować prostokąt: Ctrl + ruch myszką
- narysować elipsę: Tab + ruch myszą
- narysować strzałkę: Ctrl + Shift + ruch myszką
- zmazać odręczne notatki – e lub Ctrl + Z
- zapisać zawartość ekranu – Ctrl + S
- skopiować do schowka – Ctrl + C
- Ctrl + 3 – włącza zegar odliczający czas do końca przerwy (domyślnie 10 minut)
- Ctrl + 4 – włącz powiększenie na żywo (Live Zoom). Przydatne, gdy coś się na ekranie zmienia, bo w przypadku Ctrl + 1 jest tylko robiony zrzut ekranu, który jest wyświetlany i powiększany. W tym trybie nie można robić notatek (można, ale jakby z automatu przechodzisz do trybu jak po naciśnięciu Ctrl + 1)
- Ctrl + 5 – umożliwia nagrywanie zawartości całego ekranu. Drugie naciśnięcie tej kombinacji klawiszy powoduje zakończenie nagrywania i pojawia się okienko zapisu do pliku. Nagrania są zapisywane w formacie MP4. Nagrany film jest bez dźwięku.
Zapomniałeś napisać, że w trybie Ctrl+1 i Ctrl+2 można wstawić tekst wprost z klawiatury. Wystarczy nacisnąć klawisz T, kliknąć w dowolnym miejscu i można zacząć pisać.