Załóżmy, że mamy oddziały firmy w kilku miastach. Na podstawie miesięcznych obrotów chcemy na pierwszy rzut oka zobaczyć, jak ogólnie wygląda sytuacja (tj. jaka jest tendencja: rosnąca czy malejąca każdego z naszych oddziałów).
Mając przed sobą "ścianę" liczb ciężko jest od razu udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie. Aby nie komplikować sytuacji wprowadziłem dane tylko dla trzech pierwszych miesięcy, gdybym chciał zamieścić dane dla 12 miesięcy, to "nasza ściana z liczbami" byłaby bardziej okazała i analiza byłaby dużo trudniejsza.
Z pomocą tutaj przychodzą wykresy przebiegu w czasie. To narzędzie pojawiło się w Excelu 2010.
- Zaznacz pierwszy wiersz z liczbami (w naszym przypadku będą to komórki z zakresu B2:D2)
- Na karcie Wstawianie w grupie poleceń Wykresy przebiegu w czasie kliknij w wykres Liniowy
- Pojawi się okno dialogowe Tworzenie wykresów przebiegu w czasie. W polu Zakres danych Excel wpisze B2:D2, gdyż te komórki zaznaczyliśmy. Natomiast w polu zakres lokalizacji należy wpisać E2 gdyż w tej komórce chcemy wstawić nasz mini-wykres. Następnie kliknij w przycisk OK.
- W komórce E2 pojawił się mini wykresik. Następnie należy go skopiować do pozostałych komórek tak, jakby to była formuła.
- Efekt powinien być taki, jak na poniższym rysunku. Każda komórka zawiera mini wykresik dla liczb z danego wiersza. Jeśli linia idzie "w górę", to znaczy, że obroty z miesiąca na miesiąc rosną. Jeśli linia idzie w dół, to należy zastanowić się nad zamknięciem nierentownej placówki 😉 Zauważ, że dużo szybciej odczytamy jaka jest sytuacja danego oddziału z wykresu, niż gdybyśmy na spokojnie analizowali liczby
Fajnie, teraz bez problemów powinny powstać ładne wykresy 🙂