Niedawno byłem na pewnej konferencji, na której wykładał prof. Andrzej Blikle. Konferencja dotyczyła innowacyjnej metody zarządzania pracownikami (turkusowa rewolucja). Podczas wykładu profesor powiedział, że napisał dla pracowników swojej cukierni podręcznik do nauki programu MS Word: Komputerowa edycja dokumentów. Jako trener postanowiłem rzucić okiem. Pomimo niewielkiej liczby stron (niecałe 60) podręcznik jest nabity treścią (niestety brak w nim zrzutów ekranu). I wstyd się przyznać – zauważyłem w nim jedno ciekawe zagadnienie, które postanowiłem tutaj opisać. Niby banalna rzecz, ale… ja jej nie znałem a naprawdę ułatwia życie.
Dość, tego lania wody – przejdźmy do sedna! Otóż wstawiając do dokumentu nową tabelę, każda kolumna ma taką samą szerokość. Poniżej przedstawiam przykładową tabelę z danymi
Jak widzisz – kolumna L.P. (liczba porządkowa) jest bardzo szeroka, a jak wiesz, raczej długich liczb tam nie będziemy wpisywali. Gdy zmniejszysz szerokość kolumny L.P. (chwytam za krawędź, która oddziela kolumny L.P. od Imię i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy "jadę" w lewo) to "zaoszczędzone" miejsce zostanie przyznane jedynie kolumnie Imię (szerokość kolumny nazwisko (jak również całej tabeli) pozostanie bez zmian – patrz poniższy rysunek).
W tym momencie zawsze "na oko" zmniejszałem szerokość kolumny Nazwisko, tak aby obie kolumny miały mniej więcej jednakową szerokość (a wierz mi – jest to bardzo upierdliwe, szczególnie wtedy, gdy tabela ma więcej kolumn niż ta na tym przykładzie).
(Jeśli wykonałeś(aś) poprzednie ćwiczenie, to naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Z, aby wrócić do punktu wyjścia). A teraz niespodzianka. Podczas zmniejszania szerokości kolumny przytrzymaj klawisz Ctrl. I co? Szerokość tabeli jest taka sama, jak przed zmianą szerokości tabeli. Ale szerokość kolumn na prawo od kolumny L.P. (czyli w naszym wypadku kolumny Imię i Nazwisko) jest taka sama ("zdobyte" wolne miejsce zostało równomiernie przyznane dla pozostałych kolumn).
Jest jeszcze jeden trik (znów naciśnij CTRL+Z, jeśli wykonałeś(aś) poprzednie ćwiczenie). Otóż podczas zmiany szerokości kolumny L.P. możesz przytrzymać klawisz Shift. W efekcie szerokość kolumn Imię i Nazwisko nie ulegnie zmianie, ale zmniejszy się szerokość całej tabeli o tyle o ile zmniejszono szerokość kolumny L.P.
Niby mały drobiazg, ale jak cieszy! I wbrew pozorom – czasami czytając książki "dla początkujących" też można się czegoś ciekawego dowiedzieć!
Przydatne. Płynną zmianę szerokości kolumny (lub wysokości wiersza) uzyskujemy przy wciśniętym klawiszu Alt.