Word – denerwujący przypis dolny (prawy Alt+j)

Gdy chcę napisać literę ń to czasami przez przypadek zahaczam o literę j. Naciskając kombinację klawiszy prawy Alt + J tak naprawdę naciskamy Ctrl + lewy Alt + J (windows naciśnięcie prawego klawisza Alt traktuje tak, jakbyśmy nacisnęli kombinację klawiszy Ctrl + lewy Alt). Ta kombinacja klawiszy (ctrl+lewy alt+j lub prawy Alt + j) włącza przypis dolny. Gdy się śpieszymy jest to irytujące, gdy nam się włączy przypis dolny, bo trzeba wrócić się na górę strony i usunąć małą jedyneczkę.

Jeśli często trafiasz w klawisz j zamiast w n, to wtedy warto rozważyć „nadpisanie” tego skrótu klawiszowego na rzecz innej funkcji (np. wstawienie literki a). W tym celu należy wykonać następujące czynności:

  1. Klikamy na kartę Wstawianie i wybieramy Symbol -> Więcej symboli…
  2. Pojawi się okno dialogowe Symbol
  1. Upewniam się, czy w polu Czcionka  jest wybrana pozycja (zwykły tekst)
  2. Z listy symboli wyszukuję jakiś znak (np. spacja, mała litera a itp.)
  3. Klikam w przycisk Klawisz skrótu
  4. Pojawi się okno dialogowe Dostosowywanie klawiatury
  1. Klikam w pole tekstowe pod napisem Naciśnij nowy klawisz skrótu (tak, aby mrugał kursor) i naciskam kombinację klawiszy prawy Alt + j. Pojawi się napis Alt + Ctrl + J.
  2. Klikam w przycisk Przypisz a następnie w Zamknij.
  3. Wracam do okna dialogowego Symbol gdzie klikam w przycisk Anuluj (nie chcę wstawiać żadnego symbolu do dokumentu, chciałem jedynie deaktywować skrót klawiszowy prawy Alt + J)
  4. Od teraz jak nacisnę kombinację klawiszy prawy Alt + J to zamiast denerwującego przypisu dolnego pojawi się jedynie literka a.

Nie jest to może najlepsze rozwiązanie problemu, ale najprostsze do wykonania. Poza tym pojawienie się nadprogramowej np. spacji czy literki a jest mniej stresogenne niż wyskoczenie przypisu dolnego.

Inny pomysł rozwiązania tego problemu to stworzenie w szablonie Normal.docm makra, które nic nie robi do którego przypiszesz ten nieszczęsny skrót klawiszowy, ale to jest temat na osobny wpis na blogu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii sztuczki i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.