Czasami chcemy otrzymać wartość bezwzględną liczby (czyli tę samą liczbę, ale bez znaku). Służy do tego funkcja MODUŁ.LICZBY (w anglojęzycznym Excelu nazywa się ona ABS). Przykładowo:
=MODUŁ.LICZBY(5)
Zwróci liczbę 5
=MODUŁ.LICZBY(-5)
Też zwróci wartość 5
No dobrze, ale gdzie można wykorzystać tę funkcję? Np. w celu zapobiegania błędom. Np. funkcja PIERWIASTEK wymaga tego, aby argument był zawsze dodatni (jak wiemy ze szkoły pierwiastki liczb ujemnych nie istnieją).
Oto prosta sytuacja: załóżmy, że wpisujemy do tabelki dwie liczby: wartość początkowa pomiaru i wartość końcowa pomiaru. Tutaj zakładamy, że w danym procesie wartość końcowa zawsze jest większa od wartości początkowej. W kolumnie D jest prosta funkcja obliczająca różnicę pomiędzy liczbą z kolumny C i B (=C2-B2). W kolumnie E jest używa funkcja pierwiastek

No a co się stanie, gdy osoba wpisująca wartości pomiaru popełni błąd i zapisze wyniki pomiarów w odwrotnej kolejności? Różnica dwóch liczb będzie taka sama, ale ze znakiem minusa. I funkcja PIERWIASTEK zwróci błąd #LICZBA! Tutaj z pomocą przychodzi funkcja MODUŁ.LICZBY. Aby zapobiec takiej sytuacji w komórce E2 można wpisać następującą formułę:
=PIERWIASTEK(MODUŁ.LICZBY(D2))