Zaprojektujmy prosty grafik dyżurów. Jak widzisz na poniższym rysunku wszystkie soboty są zaznaczone na niebiesko, a niedziele na czerwono. Od razu mówię: nie kolorowałem ręcznie tych komórek. Robi to za mnie formatowanie warunkowe.
Zanim przystąpisz do wykonania tego ćwiczenia warto abyś się zapoznał z następującymi wpisami:
- Formatowanie warunkowe – wprowadzenie
- Jak na podstawie daty obliczyć dzień tygodnia (opis funkcji DZIEŃ.TYG)
- Listy niestandardowe w Excelu
Przystąpmy do wykonania ćwiczenia.
- W komórce A1 wpisz Data, w komórce B1 wpisz Dyżur.
- W komórce A2 wpisz datę od kiedy rozpoczyna się grafik dyżurów (np. pierwszy dzień następnego miesiąca). Data powinna być w formacie rrrr-mm-dd.
- Skopiuj datę do pozostałych komórek
- W kolumnie B wpisz imiona osób, które w danych dniach będą miały dyżur (jeśli masz taką sytuację, że zatrudniasz np. 4 pracowników, każdy z nich ma dyżur idealnie co 4 dni i pracownicy sporadycznie się zamieniają dyżurami, to zachęcam do zapoznania się z wpisem Listy niestandardowe w Excelu – wtedy szybko i sprawnie wprowadzisz po kolei ich imiona)
- Zaznacz komórki z zakresu A2:B32 (jeśli zaznaczysz komórki z zakresu A2:A32 to wtedy imiona osób nie będą kolorowane na niebiesko, lub czerwono)
- Z karty Narzędzia główne wybierz polecenie Formatowanie warunkowe -> Nowa reguła.
- Pojawi się okno dialogowe Nowa reguła formatowania. W polu Wybierz typ reguły zaznacz Użyj formuły do określenia komórek, które należy sformatować.
- W polu Formatuj komórki, dla których następująca formuła jest prawdziwa wpisz formułę: =DZIEŃ.TYG($A2;2)=6 (nie zapomnij o znaku równości na początku. W formule występuje opisana wcześniej na blogu funkcja DZIEŃ.TYG jako pierwszy argument tej funkcji podałem adres komórki A2 gdyż w przypadku formatowania warunkowego zaznaczyliśmy zakres zaczynający się od komórki A2, dolar przed numerem kolumny informuje Excela, że jeśli formatowanie warunkowe obejmuje też sąsiednie kolumny to w przypadku kolorowania kolumny B warunek ma być sprawdzany w kolumnie A. W numerze wiersza komórki do której się odwołujemy nie ma dolara, gdyż chcemy, aby dla np. 3 wiersza data była brana z komórki A3 a nie A2).
- Następnie kliknij w przycisk Formatuj. Pojawi się okno dialogowe Formatowanie komórek. Ustal jak mają być oznaczane soboty, np. na karcie Czcionka możesz wybrać, aby kolor liter był niebieski. Kliknij w przycisk OK.
- Wróciłeś do okna dialogowego Nowa reguła formatowania. Kliknij w przycisk OK.
- Jeśli wszystko zostało poprawnie wykonane, to wszystkie soboty są zaznaczone na niebiesko
- W analogiczny sposób wstaw nową regułę formatowania warunkowego tak aby niedziele były kolorowane na czerwono. Formuła będzie bardzo podobna: =DZIEŃ.TYG($A2;2)=7