Jedno z klasycznych zadań na rozmowach kwalifikacyjnych wygląda następująco: w komórce B2 wpisz formułę, która skopiowana do komórek w zakresie B2:K11 utworzy tabliczkę mnożenia.

To zadanie ma na celu sprawdzenie, czy wiesz, o co chodzi z dolarami w Excelu (a dokładniej czy znasz takie pojęcia jak adresowanie względne, bezwzględne i mieszane). Jeśli w komórce B2 wpiszę taką oto formułę:
=B1*A2
To po skopiowaniu formuły w dół w komórce B3 będę miał =B2*A3, w B4 będę miał =B3*A4. Natomiast kopiując ową formułę „w prawo” w komórce C2 będę miał =C1*B1, w D2 będę miał =D1*C2 itp.
Tak więc muszę tutaj odpowiednio zablokować wiersze i kolumny. Do blokowania służy symbol $. I tutaj musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
- Pierwszy czynnik mnożenia: B1. Jeśli „ciągniemy” formułę w dół to chcemy, aby numer wiersza, czyli owa jedynka była zablokowana. Ale „ciągnąc w prawo” chcemy, aby Excel „numer kolumny” B zmienił nam na C, D, E itp. Stąd zamiast B1 należy wpisać: B$1. Ten dolar przed numerem wiersza mówi nam, że kopiując formułę w dół numer wiersza ma być bez zmian. Brak dolara przed kolumną mówi nam, że kopiując formułę w prawo Excel ma zmienić B na C itp.
- Drugi czynnik mnożenia A2. Tutaj będzie odwrotnie. Tj. kopiując formułę w dół chcemy aby numer wiersza był zwiększany, natomiast kopiując formułę w prawo chcemy aby kolumna A była zablokowana. Stąd zamiast A2 w naszej formule należy wpisać: $A2.
Czyli nasza formuła wygląda następująco:
=B$1 * $A2
Teraz wystarczy skopiować formułę do pozostałych komórek i mamy pięknie wypełnioną tabliczkę mnożenia.
Uwaga: formuły nie da się skopiować „ciągnąć za kropkę” po przekątnej do K11. Należy najpierw „pociągnąć w dół” (do B11) a potem cały zaznaczony zakres pociągnąć do K11. czyli najpierw kopiujemy „w dół” a potem „w prawo” (albo odwrotnie).
Pobierz skoroszyt z wykonanymi ćwiczeniami
⚠️ Jak wkurzyć HRowca? ⚠️
Jeśli jesteś osobą przekorną, która nie lubi rozwiązywać szablonowych testów zgodnie z kluczem, to możesz zapoznać się z dalszą częścią tej notki.
✅Funkcje WIERSZ() i NR.KOLUMNY()
Funkcja WIERSZ() zwraca numer wiersza, w którym znajduje się formuła. Funkcja NR.KOLUMNY() zwraca numer kolumny. Tutaj drobna uwaga: ponieważ iloczyn mnożenia 1*1 znajduje się w komórce B2 a jest to drugi wiersz i druga kolumna to należy pamiętać, aby od numeru wiersza i numeru kolumny odjąć 1. Tak wygląda nasza formuła:
=(WIERSZ()-1) * (NR.KOLUMNY()-1)
✅ Formuły tablicowe
Temat nieco trudniejszy, ale dość ciekawy. Zaznacz 10 kolejnych komórek w pionie (np. B2:B11). Następnie wpisz na pasku formuły następującą formułę:
={1;2;3;4;5;6;7;8;9;10}
I naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Shif+Enter. Komórki powinny zostać ponumerowane (a dokładniej każdej kolejnej komórce zostanie przypisana kolejna wartość z owej tablicy). Ponieważ jest to formuła tablicowa to Excel naszą formułę obejmie w nawiasy klamrowe, ale tym się nie przejmuj.

Analogicznie możesz zaznaczyć kolejne 10 komórek w poziomie (np. B2:K2) i wpisać na pasku formuły taką formułę:
= {1\2\3\4\5\6\7\8\9\10}
I naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Shif+Enter. I pewnie rozumiesz moją myśl: możemy zaznaczyć zakres 10×10 komórek (np. B2:K11) i wpisać iloczyn owych dwóch tablic:
={1;2;3;4;5;6;7;8;9;10} * {1\2\3\4\5\6\7\8\9\10}
Nie zapomnij, że formuły tablicowe zatwierdza się kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter.
✅Iloczyn dwóch funkcji SEKWENCJA
To rozwiązanie będzie koncepcyjnie bardzo podobne z poprzednim. Też będziemy mnożyli ze sobą dwie tablice, ale nieco inaczej je będziemy generować
Otóż istnieje taka funkcja rozlewająca jak SEKWENCJA, która pozwala nam wypełnić kolejne komórki kolejnymi liczbami. Funkcja przyjmuje cztery argumenty:
- Wiersze – na ile wierszy ma być rozlana formuła
- Kolumny – na ile kolumn ma być rozlana formuła
- Wartość początkowa
- Krok
Przykładowo po wpisaniu
=SEKWENCJA(5;5;1;1)
Będziemy mieli wypełniony zakres 5×5 komórek kolejnymi liczbami od 1 do 25.

Aby wygenerować tabliczkę mnożenia należy wpisać iloczyn dwóch tablic (pionowej i poziomej) wygenerowanych przez funkcję SEKWENCJA:
=SEKWENCJA(1;10;1;1)*SEKWENCJA(10;1;1;1)

Uwaga: Funkcja SEKWENCJA jest dostępna dopiero w Office 365.
✅ Tabela danych
Mało intuicyjne narzędzie. Szczerze mówiąc jakoś wolę daną formułę rozpisać „z dolarami” niż kombinować z tabelą danych. Mając szablon tabliczki mnożenia musimy mieć dwie pomocnicze komórki, do których wpiszemy wierszową i kolumnową komórkę wejściową. W tym celu do komórek B14 i B15 wpisuję jedynki (lub jakieś inne dowolne wartości).
Następnie „w narożniku” naszej tabliczki mnożenia (czyli komórka A1) wpisuję formułę czyli:
=B14*B15
W kolejnym etapie zaznaczam zakres komórek od A1 do K11. Jest to nasza tabliczka mnożenia wraz „z nagłówkami”. Na karcie Dane w grupie poleceń Prognoza znajduje się polecenie Analiza warunkowa i z menu rozwijanego wybieram Tabela danych. (w Excelu 2007 przycisk nazywa się Analiza symulacji). Pojawi się okno dialogowe Tabela danych. W tym oknie wskazuje, która komórka jest Wierszową komórką wejściową (B14) i Kolumnową komórką wejściową (B15).

Jeśli wszystko poszło po mojej myśli, to Excel powinien wypełnić moją tabelę danych iloczynami liczb (a dokładniej tak jakby formułą, której szablon jest w komórce A1) z zakresów B1:K1 i A2:A11.

Podsumowanie: ten wpis jest nieco żartobliwy. Tak naprawdę jeśli zobaczysz na rozmowie kwalifikacyjnej zadanie z tabliczką mnożenia, to pewnie będzie trzeba je rozwiązać „zgodnie z kluczem” (czyli pierwsze rozwiązanie). A Ty masz jeszcze pomysł jak jeszcze można by było rozwiązać owe zadanie?