Oto kolejna porcja przydatnych skrótów klawiszowych.
Najważniejsza kombinacja klawiszy
(lewy) Alt+Tab – przełączanie się pomiędzy ostatnio uruchomionymi programami. Ten jeden skrót naprawdę potrafi mocno przyśpieszyć naszą pracę, gdyż nie musisz myszą klikać na pasku zadań i wybierać ikonę programu, na który chcesz się przełączyć.
Jednorazowe naciśnięcie kombinacji klawiszy Alt+Tab spowoduje, że przełączysz się na program, który był ostatnio używany. Ponowne naciśnięcie tej kombinacji spowoduje, że wrócisz do tego programu, z którego wcześniej "uciekłeś". Naciskając "na krótko" Alt+Tab przełączasz się na przemian pomiędzy dwoma ostatnio uruchomionymi programami.
Jeśli chcesz przełączyć się na dowolny (uruchomiony już) program należy postępować nieco inaczej.
Należy wcisnąć lewy klawisz Alt (i go trzymać cały czas). Następnie (cały czas trzymając wciśnięty klawisz Alt) naciskasz impulsowo (jak dzięcioł) klawisz Tab. Na środku ekranu pojawi się oknienko prezentujące wszystkie uruchomione programy. Jeden z nich będzie wyróżniony (np. u mnie otoczony białą ramką). Kolejne naciśnięcie klawisza Tab powoduje, że biała ramka pojawi się nad następnym programem. Gdy biała ramka znajduje się nad tym programem, na który chcę się przełączyć (np. u mnie jest to Excel) to puszczam lewy klawisz Alt.

Wskazówka: jeśli korzystasz z komputera z systemem MacOS to jest tam bardzo podobna kombinacja klawiszy Cmd+Tab.
Anulowanie & zamykanie
- ESC – (ang. Escape – ucieczka. Zazwyczaj anuluje ostatnio wykonaną czynność, np. chowa menu kontekstowe, albo często naciśnięcie klawisza ESC jest to równoznaczne z kliknięciem w przycisk Anuluj/Zamknij)
- (lewy) Alt+F4 – zamknij okno (zamknij program)
Skróty związane z klawiszem Win
Klawisz Windows znajduje się zazwyczaj pomiędzy lewym klawiszem Ctrl i Alt. Będę go nazywał Win. Klawisz ten wygląda tak jak na poniższym zdjęciu, na niektórych klawiaturach może on być np. w kółeczku.

- Samo naciśnięcie klawisza Win – włącza menu start (w systemie Windows Vista i nowszych po włączeniu menu start można zacząć pisać nazwę programu, który chcemy uruchomić)
- Ctrl+Esc – włącz menu start (przydatne gdy na klawiaturze nie ma klawisza Win, co jest jednak rzadkością)
- Win + E – włącz program (Mój) Komputer (dawniej Eksplorator Windows)
- Win + L – zablokuj komputer
Wskazówka: Ten skrót klawiszowy jest bardzo przydatny (pod warunkiem, że na Twój profil jest ustawione hasło). Załóżmy, że dzwoni kurier i musisz natychmiast zejść na dół. Wystarczy tylko nacisnąć kombinację tych dwóch klawiszy a pojawi się ekran logowania (aby wejść na Twój profil należy wpisać hasło). Nikt pod Twoją nieobecność nie będzie grzebał w Twoim komputerze!
- Win + F – pokaż okno dialogowe wyszukiwanie plików
- Win + D – pokaż pulpit (minimalizuj wszystkie okna) (przydatne, jak się obijasz na Internecie a do pokoju wchodzi szef)
- Win + M – minimalizuj wszystkie okna
- Win + R – pokaż okno dialogowe uruchom
- Win + U – otwórz Centrum ułatwień dostępu
- Win+X – włącza się menu z poleceniami do różnych narzędzi administracyjnych (np. Zarządzanie dyskami, Menadżer urządzeń, Opcje zasilania itp.)
- Win+ T – po naciśnięciu tej kombinacji klawiszy można przechodzić pomiędzy kolejnymi aplikacjami na pasku zadań (naciśnięcie klawisza Enter spowoduje pokazanie się na pierwszym planie wybranej aplikacji)
- Win + cyfra – powoduje taki sam efekt jak kliknięcie w n-tą ikonę na pasku szybki dostęp (w Windowsach od 7 w górę pasek szybki dostep został scalony z paskiem zadań, ale ten skrót klawiszowy również działa) np. gdy masz takie ikony jak na poniższym rysunku to Win + 1 powoduje uruchomienie przeglądarki Internet Explorer, Win + 3 uruchamia Operę

- Win + G – pokaż boczny pasek z gadżetami (Windows Vista w nowszych Windowsach gadżety zostały usunięte, działa tylko wtedy, gdy pasek z gadżetami jest włączony)
- Win + Pause – pokaż okno dialogowe właściwości systemu
Różne
- F2 – zmień nazwę pliku (dany plik musi być zaznaczony)
- Ctrl+Shift+Esc – pokaż manager zadań (używamy gdy jakiś program się zawiesi, aby go zamknąć)
- F5 – odśwież
- Klawisz menu (znajduje się między prawym klawiszem Alt i Ctrl, gdy nie masz tego klawisza na klawiaturze, możesz zamiast niego nacisnąć kombinację klawiszy Shift+F10) – pokaż menu kontekstowe (zazwyczaj naciśnięcie tego przycisku daje taki sam efekt, jak kliknięcie na zaznaczonym obiekcie prawym przyciskiem myszy)
- Shift (podczas wkładania płyty CD) – zapobiega automatycznemu włączeniu się programu z płyty CD