Przeprowadziłeś się do USA. Oglądasz prognozę pogody. Prezenter mówi, że jutro temperatura dobije do 81 stopni Fahrenheita. I tu pojawia się pytanie: „ile to jest na nasze”.
Pierwsza myśl, to przeklepanie poniższego wzoru do Excela:
Jednak uczenie się wzorów na pamięć jest mało praktyczne bo zaraz pojawi się potrzeba przeliczenia galonów na litry, mil na kilometry itp. A ze szkoły pewnie pamiętasz zadanie z fizyki gdzie należało przeliczyć prędkość obiektu z m/s na km/h.
Istnieje w Excelu bardzo fajna funkcja o nazwie KONWERTUJ, której zadaniem jest przeliczanie liczb z jednego systemu miar na inny (w Excelu 2007 i starszych ta funkcja nosi nazwę CONVERT). Funkcja ta przyjmuje trzy argumenty: pierwszy to liczba jaką chcemy konwertować, drugi argument to jednostka z jakiej następuje konwersja a trzeci argument to jednostka na jaką chcemy przeliczyć naszą liczbę. Przykładowo aby przeliczyć nasze 81 stopni F na stopnie C należy wpisać:
Kilka praktycznych przykładów
Ile centymetrów ma jeden cal?
=KONWERTUJ(1;"in";"cm")
Obiekt porusza się z prędkością 10 m/s. Ile to jest km/h?
=KONWERTUJ(10;"m/s";"km/h")
Termometr wskazuje 81 stopni F. Ile to na nasze?
=KONWERTUJ(81;"F";"C")
Ile metrów ma jedna mila?
=KONWERTUJ(1;"mi";"m")
Ile rok ma sekund?
=KONWERTUJ(1;"yr";"sec")
Zatankowałem 10 galonów paliwa (w USA!!!). Ile to jest litrów?
=KONWERTUJ(10;"gal";"L")
Szczegółowy wykaz jednostek
Poniżej zaczerpnąłem z pomocy Excela jakie jednostki można między sobą konwertować
Uwaga: nie można konwertować jednostek między sobą, które znajdują się w różnych tabelkach co jest logiczne bo np. Gramów (z tabeli Ciężar i masa) nie da się przeliczyć na Mile lądowe (z tabeli Odległość).
Wskazówka: każdą z jednostek można poprzedzić przedrostkiem jednostki miary oznaczającym wielokrotność z układu Si. Przykładowo w tabeli Odległość znajduje się tylko jednostka metr. Chcąc podać odległość w kilometrach poprzedzamy jednostkę m przedrostkiem k (kilo) i mamy km (kilometr).