Baza MySQL jest bardzo popularna m.in. wśród programistów języka PHP. Obecnie większość popularnych serwisów internetowych korzysta z duetu PHP & MySQL. Przykładowo większość blogów jest postawionych na WordPressie, który został napisany w języku PHP. Popularny silnik, na którym stoi sporo sklepów internetowych – PrestaShop również korzysta z technologii PHP & MySQL. Znając strukturę bazy danych sklepu postawionego na PrestaShop można zaimportować dane dotyczące zamówień i wykonać w Excelu różnego rodzaju analizy (m.in. za pomocą tabel przestawnych).
Ponieważ są różne wersje pakietu Office, jak również różne wersje dodatku Power Query to opiszę sposób, który jest najbardziej uniwersalny, otóż skorzystamy z interfejsu ODBC.
Aby połączyć się z bazą danych MySQL korzystając z interfejsu ODBC potrzebny będzie odpowiedni łącznik (ang. connector).
Taki łącznik można pobrać ze strony: https://dev.mysql.com/downloads/connector/odbc/ Zwróć uwagę, że łącznik jest w wersji 32- lub 64-bitowej, zainstaluj taką wersję, jaką masz wersję Excela.
Po uruchomieniu instalatora może się pojawić komunikat jak na rysunku poniżej. Należy wtedy pobrać odpowiednie biblioteki uruchomieniowe (wpisz w googlach hasło: Visual Studio 2019 Redistributable download lub kliknij w ten link) i po ich zainstalowaniu jeszcze raz uruchom instalator naszego łącznika.

Po zainstalowaniu naszego łącznika należy skonfigurować nowe źródło danych. W tym celu należy wejść do Panelu sterowania i w polu wyszukiwania wpisz ODBC. Następnie przejdź do Konfiguruj źródła danych ODBC w wersji 32 lub 64 bitowej (zależy od wersji zainstalowanego łącznika).

Pojawi się okno dialogowe Administrator źródeł danych ODBC. Kliknij w przycisk Dodaj.

Następnie wybierz odpowiedni rodzaj łącznika i kliknij w przycisk Zakończ

W oknie dialogowym MySQL Connector/ODBC Data Source Configuration wprowadź dane niezbędne do połączenia się z bazą danych. Zanim klikniesz w przycisk OK warto jest sprawdzić czy podałeś poprawne dane w tym celu kliknij w przycisk Test. Pojawi się wtedy albo informacja, że nawiązano połączenie, albo zobaczysz jakiś komunikat z błędem.
Wskazówka: Warto również sprawdzić w ustawieniach serwera (np. poprzez panel administracyjny jaki udostępnia dany hosting), czy aktywny jest dostęp do baz danych z zewnątrz. Na niektórych serwerach (np. linuxpl.com zwany obecnie cyberfolks) należy ręcznie dodać swój adres IP „do białej listy”.

Skoro mamy już skonfigurowane połączenie, to możemy przejść do Excela. W zależności od posiadanej wersji:
- Excel 2010, 2013 – z karty Power Query wybierz polecenie Z innych źródeł -> Ze źródła danych ODBC
- Excel 2016 i nowsze (w tym 365) – z karty Dane wybierz polecenie Pobierz dane zewnętrzne -> Z innych źródeł -> Ze źródła ODBC
Pojawi się nowe okno dialogowe Z ODBC. Wybierz odpowiednie źródło danych i kliknij w przycisk OK.

Pojawi się okno dialogowe Sterownik ODBC gdzie należy podać nazwę użytkownika (danej bazy danych) i hasło. Następnie kliknij w przycisk Połącz.

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to powinno się pojawić okienko nawigator, gdzie można wybrać tabelę, którą chcemy zaimportować do Excela

Wskazówka: w podobny sposób możemy się łączyć z bazami danych pracującymi na innych silnikach np. PostgreSQL. Należy znaleźć tylko odpowiedni łącznik z interfejsem ODBC. Dla PostgreSQL łącznik znajdziesz tutaj (na samym dole owej listy jest najnowsza wersja)
Muszę wypróbować taką opcję łączenia się z bazą danych cyberfolks, zawsze korzystałem do tego phpmyadmin.