Istnieje w Excelu jednoargumentowa funkcja o nazwie PIERWIASTEK, która oblicza pierwiastek kwadratowy (drugiego stopnia) z danej liczby. Przykładowo nastepująca funkcja zwróci wartość 9.
=PIERWIASTEK(81)
Czasami zachodzi potrzeba obliczenia np. pierwiastka trzeciego stopnia. Niestety, ale w Excelu nie ma takiej funkcji. Na szczęście istnieje pewna prosta zależność matematyczna, która pozwoli Tobie obliczyć pierwiastek dowolnego stopnia.
Otóż podnosząc liczbę do potęgi 1/n otrzymamy taki sam wynik, jaki da operacja pierwiastek n-tego stopnia z tej liczby.
Aby obliczyć pierwiastek 3-go stopnia z liczby 27 należy wpisać prostą formułę:
=27^(1/3)
Dla przypomnienia: operator ^ (znaczek znajdziesz wciskając kombinację klawiszy Shift+6) oznacza potęgowanie. Np. wpisując formułę: =10^2 w komórce pojawi się liczba 100 gdyż jest to wynik podniesienia liczby 10 do kwadratu. Zauważ, że działanie 1/3 znajduje się w nawiasach. Brak nawiasów spowodowałby błąd w obliczeniach, gdyż w matematyce działanie potęgowania ma wyższy priorytet niż dzielenie, więc po wpisaniu błędnej formuły =27^1/3 Excel zwróci liczbę 9 (najpierw liczba 27 zostanie podniesiona do pierwszej potęgi, czyli wynikiem będzie liczba 27, a następnie owa liczba zostanie podzielona przez 3.
Jeśli nie jesteś w 100% przekonany, że podniesienie liczby do potęgi 1/n jest równoznaczne spierwiastkowaniu liczby przez pierwiastek n-tego stopnia, to możesz przeprowadzić prosty eksperyment. Np. możesz w jednej komórce podnieść daną liczbę do potęgi 1/2 a obok spierwiastkować tę samą liczbę za pomocą funkcji PIERWIASTEK. Myślę, że poniższy zrzut ekranu w pełni rozwieje Twoje wątpliwości.