Jedną z ciekawszych funkcji tekstowych jest POWT. Przyjmuje ona dwa argumenty:
- Tekst – tekst, który ma zostać zwrócony
- Liczba powtórzeń – ile razy owy tekst ma być powielony. Jeśli liczba jest ułamkowa, to część ułamkowa zostanie ucięta
Przykładowo:
=POWT("Excel"; 3)
Zostanie zwrócony ciąg znaków:
ExcelExcelExcel
Być może na pierwszy rzut oka nie wygląda to za ciekawie, ale istnieje kilka ciekawych zastosowań tej funkcji. Oto przykładowe zastosowania tej funkcji:
Szybkie wygenerowanie x-znakowego ciągu
Przykładowo projektujesz jakiś formularz (czy to w Wordzie; czy może jesteś webmasterem albo programistą). I np. założyliśmy, że nazwisko nie może przekraczać 40 znaków. Nie wiesz, czy formatka (lub komórka tabelki w Wordzie) ma wystarczającą szerokość. No cóż najprościej jest to sprawdzić. Możesz liczyć do 40 i naciskać np. literę w (bo jest najszersza). Zamiast jednak liczyć szybciej będzie napisać w Excelu:
=POWT("w"; 40)
i skopiować wynik działania formuły do schowka.
Wizualizacja danych
Oto prosty przykład:

Mamy dziennik szkolny. Na końcu jest prosta funkcja:
=POWT("*"; H2)
Funkcja za zwróci tym więcej gwiazdek, im wyższa jest średnia. Taki trochę odpowiednik pasków danych z formatowania warunkowego. Może to wygląda to zbyt pięknie, ale możemy np. gwiazdkę zmienić na literkę s a czcionkę na Windings i już mamy piękne romby.

Wyrównywanie danych
Chcesz zamienić zwykłą liczbę na liczbę z zerami wiodącymi? Można skorzystać z formatowania komórek, ale można też poprzedzić daną liczbę odpowiednią ilością zer z przodu (liczba zer to np. 10 minus długość liczby). Oto prosty przykład:

Użyta funkcja:
=POWT("0"; 10-DŁ(A2)) & A2
Jak to działa? Otóż pierwszy argument funkcji POTW to tekst (czyli nasze zero). Drugi argument to obliczenie ile trzeba zer wiodących (10 minus długość tekstu w komórce A2). Następnie za pomocą operatora & do tego co nam zwróci funkcja POWT „doklejamy” zawartość z komórki A2.