Pobierz skoroszyt plik z ćwiczeniami
O korespondencji seryjnej na moim blogu pisałem dość sporo. Tym razem zajmiemy się deklinacją (odmianą) imion.
Przykładowo: chcesz wysłać mailing. I tutaj mamy klops: otóż prawdopodobnie posiadasz takie dane jak imię (w mianowniku) i adres e-mail adresata. Jeśli piszesz wiadomości spersonalizowane (które są lepiej odbierane przez czytających) to trzeba mieć bazę z imionami np. w wołaczu (gdyż zamiast Dzień dobry Panie Damian brzmi dziwnie a Dzień dobry Panie Damianie brzmi całkiem OK).
Można tak kombinować z formułowaniem zdań, tak aby używać tylko imienia w mianowniku, ale czasami jest to dość trudne. Dlatego też wpadłem na pewien pomysł: a gdyby tak znaleźć jakąś bazę polskich imion z odmianami, zrobić z tego słownikową tabelkę i korzystając z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO utworzymy nową pomocniczą kolumnę dla celów związanych z korespondencją seryjną. I tak na githubie znalazłem ciekawy projekt (imiona są w dziwnym formacie (hybrytowy plik ni to CSV ni to JSON), ale dało się je zaimportować w Excelu) i powstała taka baza:

Niestety mam wrażenie, że odmiany imion były generowane maszynowo (czasami brakuje któregoś z 3 ostatnich przypadków dla niektórych imion, widoczne są drobne błędy przy mniej popularnych imionach), ale cóż: lepsze to niż nic.
A tak wygląda przykładowa tabelka z danymi do korespondencji seryjnej (w dwóch ostatnich kolumnach korzystałem z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, która odpowiednie dane pobrała z tabeli słownikowej).

Inne zastosowanie tej słownikowej tabelki z deklinacją imion to np. generowanie dyplomów, gdzie używa się imion w dopełniaczu.