Podczas obijania się na facebooku przeglądam różne grupy związane z Excelem. Na takich grupach często ludzie zadają pytania, jaką należy użyć formułę, aby coś policzyć. Dla zobrazowania zagadnienia warto jest wrzucić owy arkusz, albo chociaż jego "zdjęcie".
Osoby nieobeznane z komputerami sięgają do kieszeni po telefon i robią zdjęcie ekranu. Niestety, ale takie zdjęcie jest niewyraźne, ze względu na migotanie monitora bywa też nieco "zaszumione" swoje też pewnie robi algorytm kompresji stratnej JPEG. Jak dodatkowo zdjęcia się nie zrobi idealnie równolegle względem monitora, to jest jeszcze zniekształcenia trapezoidalne. Oto prosty przykład zdjęcia, jakie zrobiłem komórką:

A oto zrobiony profesjonalnie zrzut ekranu

Wykonanie takiego zrzutu ekranu jest banalnie proste. Opiszę to zarówno na komputerach z zainstalowanym Windowsem, jak również jak to zrobić na komputerze Mac.
Windows
Poszukaj na klawiaturze klawisza Print Screen (czasami jest on opisany skrótowo np. PrtSc, Prt Scrn). Najczęściej jest on gdzieś u góry na prawo od klawisza F12, czasami (szczególnie w mini-laptopach o rozmiarze 10 cali) spotykam się z laptopami, gdzie ten klawisz jest umieszczony na prawo od spacji.


I teraz magia. Naciskając klawisz Print Screen zawartość całego ekranu ląduje w schowku (komputer tego w żaden sposób nie sygnalizuje). Ot tak, jakbyś normalnie zrobił(a) zdjęcie ekranu. Wystarczy tylko w dowolnym programie graficznym (albo bezpośrednio pisząc posta na FB czy nawet w Wordzie) wkleić zawartość schowka (prawy klawisz myszy -> Wklej, lub skrót klawiszowy Ctrl + V).
Uwaga: na niektórych laptopach klawisz Print Screen może być nadrukowany niebieską, czerwoną lub pomarańczową czcionką, ewentualnie może być w ramce. Wtedy aby "zadziałał" klawisz Print Screen należy dodatkowo nacisnąć klawisz Fn (znajduje się on zazwyczaj obok lewego klawisza Ctrl).
Zrzut aktywnego okna
Naciskając klawisz Print Screen (lub Fn+Print Screen) kopiujemy do schowka zawartość całego ekranu (czyli np. Excel, ale też pasek zadań z pokazanymi uruchomionymi programami, zegarem itp.)

Użytkownicy nie muszą widzieć jaką mam tapetę na pulpicie, ani tego jakie inne programy mam uruchomione w tle, ani tego że zrzut ekranu robiłem o 3 w nocy.
Dlatego jeśli mam włączonego Excela to lepiej nacisnąć kombinację klawiszy Lewy Alt + Print Screen (+ Fn na niektórych laptopach). Wtedy do schowka zostanie skopiowany zrzut ekranu aktywnego okna (sam Excel bez kawałka pulpitu i bez paska zadań).

Zrzut wycinka ekranu
W poprzednim przykładzie jak widzisz tabelka zajmuje około 30% powierzchni Excela. Nie ma sensu na zrzucie ekranu umieszczać tyle "pustej przestrzeni". Lepiej by było zamieścić zrzut ekranu samej "tabelki". Można to zrobić na trzy sposoby. Pierwszy: wkleić zrzut ekranu do dowolnego programu graficznego (może to być nawet i Paint) i wykadrować odpowiedni fragment. Drugi sposób polega na zainstalowaniu jakiegoś programu do robienia zrzutów ekranu, co uważam za przerost formy nad treścią. A trzeci sposób jest najwygodniejszy gdy masz zainstalowany program OneNote.
Otóż wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Windows + Shift + S. Następnie na ekranie pojawi się krzyż. Należy tym krzyżem zaznaczyć (trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy) dany obszar, który chcemy mieć w schowku.

Po około sekundzie od zwolnienia lewego przycisku myszy pojawi się takie oto okno dialogowe.

Zrzut wycinka ekranu mona albo zapisać w dowolnym utworzonym notesie (o programie OneNote pisałem tutaj), albo skopiować do schowka.
Uzupełnienie: artykuł pisałem, gdy byłem jeszcze użytkownikiem systemu Windows 8.1. Obecnie używam Windows 10 i jeśli masz system Windows 10 nie potrzebujemy programu OneNote, aby za pomocą skrótu klawiszowego Windows + Shift + S zrobić zrzut wycinka ekranu.
Istnieje jeszcze jeden fajny skrót klawiszowy: Windows + Print Screen. Ta kombinacja klawiszy robi zrzut ekranu i od razu go zapisuje do pliku z rozszerzeniem png w folderze Obrazy->Zrzuty ekranu.
mac os
Gdy niedawno kupiłem maca, zastanawiał mnie brak klawisza Print Screen na klawiaturze. Robienie zrzutów ekranu nie jest trudne, ale na początku sprawiało mi trochę problemów, gdyż musiałem spamiętać kilka skrótów klawiszowych.
Domyślnie zrzuty ekranu pojawiają się na biurku (pulpicie) jako pliki png o nazwie Zrzut ekranu <data> o <godzina>.png np. Zrzut ekranu 2019-03-16 o 13.35.43.png
Oto spis najważniejszych skrótów klawiszowych:
- cmd + shift + 3 – robi zrzut ekranu całego ekranu.
- cmd + shift + 4 – robi zrzut ekranu zaznaczonego wycinka ekranu
- cmd + shift + 4 (a następnie naciskam spację i zmienia się kursor na ikonę aparatu fotograficznego) – robi zrzut aktywnego okna ekranu (jak się pojawi ikona aparatu po naciśnięciu spacji, to należy kliknąć lewym przyciskiem myszy w owe okno)
- cmd + shift + 5 – pojawia się pasek z zaawansowanymi opcjami do tworzenia zrzutów ekranu i/lub nagrywania ekranu.