Niniejszy wpis przyda się każdemu, kto posiada „pociechy”. Otóż dzieci podczas naszej nieobecności mogą na komputerze mogą przeglądać strony „dla dorosłych”. Jak temu zapobiec? Można zainstalować odpowiedni program do kontroli rodzicielskiej, ale tutaj trzeba poświęcić trochę czasu. Należy poszukać w Internecie artykułów o tej tematyce, nawet jak już po lekturze kilku for stwierdzisz, że instalujesz program X do kontroli rodzicielskiej to trzeba poświęcić trochę czasu, aby ten program skonfigurować.
Tutaj pokażę dość ciekawy trik, który spowoduje, że dosłownie w kilka minut zablokujesz dzieciom dostęp do stron dla dorosłych.
Otóż można zmienić serwery DNS na 1.1.1.3 (preferowany) i 1.0.0.3 (alternatywny). I na dobrą sprawę mógłbym tutaj zakończyć ten wpis, ale zanim to uczynię to jeszcze parę słów wyjaśnienia.
Czym jest serwer DNS?
Otóż (w pewnym uproszczeniu) gdy chcę wejść na jakąś stronę (np. wp.pl) to muszę wiedzieć na jakim serwerze ona jest umieszczona (jaki jest adres IP serwera, który ową stronę hostuje). Np. witryna wp.pl jest hostowana na serwerze o adresie IP 212.77.98.9. Zauważ, że dość ciężko by się przeglądało Internet podając jakiś cztery dziwne numerki zamiast nazwy opisowej. Łatwiej mi zapamiętać adres wp.pl niż adres IP 212.77.98.9. Dlatego też powstała taka usługa jak DNS, która tłumaczy opisowe adresy stron (np. wp.pl) na adresy IP. I tutaj tkwi cała prostota owej sztuczki. Otóż istnieją różne serwery DNS. Pewnie korzystasz z serwera DNS swojego dostawcy Internetu. Natomiast korzystając z alternatywnego serwera DNS możemy „filtrować ruch”. Gdy wpiszemy na pasku przeglądarki adres „brzydkiej strony” to przeglądarka internetowa otrzyma informację, że dana strona nie istnieje.
W pewnym sensie serwer DNS mogę go porównać do książki telefonicznej. Jak chcę zadzwonić do kolegi Romka to wchodzę w telefonie w kontakty a telefon wie jaki numer należy „wykręcić”. Z kolei jakbym chciał zadzwonić do „typa spod ciemnej gwiazdy” to książka telefoniczna odpowie, że nie zna do niego numeru.
Jak zmienić serwer DNS w Windows 10.
Poniżej opiszę jak zmienić domyślne serwery DNS na 1.1.1.3 w swoim komputerze. Jeśli posiadasz inną wersję systemu Windows to wpisz w dowolnej wyszukiwarce (np. google) odpowiednie hasło np.
jak zmienić serwer dns windows 8
W sumie dość dobrym pomysłem jest zmiana serwerów DNS w ustawieniach routera, wtedy nie trzeba by było zmieniać ustawień serwera DNS na każdym komputerze, telefonie czy tablecie. Jednak nie każdy router może posiadać taką opcję lub też dostawca Internetu może nie udostępniać możliwości samodzielnej konfiguracji routera.
Zaczynamy
W pierwszym kroku klikam w ikonkę WIFI znajdującą się obok zegara prawym przyciskiem myszy i wybieram Otwórz ustawienia sieci i Internetu.

Pojawi się okno dialogowe Ustawienia. Po prawej stronie znajdź przycisk Zmień opcje karty.

Pojawi się okno dialogowe Połączenia sieciowe. W zależności od tego ile masz kart sieciowych będzie więcej bądź mniej ikonek. Ja mam 6 kart sieciowych z czego część jest wirtualnych. Jeśli łączysz komputer z Internetem „po kablu” to prawdopodobnie będzie to karta o nazwie Ethernet (lub inna podobna). W moim przypadku jest to karta o nazwie WiFi 2 (posiadam dwie karty Wi-Fi wbudowaną i zewnętrzną na USB). Kliknij na wybranej karcie sieciowej prawym przyciskiem myszy i wybierz opcje Właściwości.
Uwaga: jeśli łączysz się z Internetem np. czasem „po kablu” a czasem po Wi-Fi to wtedy poniżej opisane czynności należy wykonać osobno dla każdej z kart sieciowych.

Pojawi się okno dialogowe Właściwości <nazwa karty>. W polu To połączenie wykorzystuje następujące składniki kliknij w Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) (nie odznaczaj „ptaszka” a tylko kliknij aby się świeciło na niebiesko) a następnie kliknij w przycisk Właściwości.

Pojawi się okno dialogowe Właściwości. Jeśli były wcześniej wpisane jakieś inne ustawienia niestandardowe to dobrze jest je gdzieś zapisać, aby w razie gdyby coś się zepsuło można było wrócić do poprzednich ustawień (może się okazać, że np. jakiś mały dostawca Internetu wymaga aby były wpisane określone adresy serwerów DNS). Możesz np. zrobić zrzut ekranu, lub zdjęcie telefonem.
Następnie zaznacz opcje Użyj następujących adresów serwerów DNS i wpisz odpowiednie adresy tj. preferowany: 1.1.1.3 i alternatywny 1.0.0.3

I to by było na tyle. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, to wchodząc na stronę dla dorosłych zobaczymy taki oto komunikat błędu:
