Załóżmy taką sytuację: otwierasz dokument Worda, a w nim jest wstawionych kilkadziesiąt obrazów. Chcesz je wszystkie skopiować. Można by było po kolei zaznaczać każdy z rysunków, skopiować do schowka, wkleić w dowolnym programie graficznym i zapisać. Jednak to rozwiązanie nie jest wygodne, gdy chcemy hurtowo zapisać więcej obrazów. Ale jest ciekawa sztuczka pozwalająca zrobić to dużo szybciej i wygodniej 😉
Tutaj jedna ważna uwaga: dokument musi być zapisany w jednym z następujących formatów:
- Word: docx, docm, dotx, dotm
- Excel: xlsx, xlsb, xlsm, xlt, xltm
- PowerPoint: pptx, pptm, potx, potm
Następnie należy zamknąć program, w którym utworzono dokument i w nazwie pliku dodać (tymczasowo) rozszerzenie zip. Przykładowo jeśli dokument nazywa się raport.docx należy zmienić nazwę na raport.docx.zip lub raport.zip. Następnie należy ten plik rozpakować.
Po rozpakowaniu należy przejść do odpowiedniego folderu, w którym znajdują się nasze obrazki:
- Word: word\media
- Excel: xl\media
- PowerPoint: ppt\media
A teraz wyjaśnienie. Otóż dokumenty zapisywane w „nowym formacie” (tj. docx, xlsx, pptx itp.) to tak naprawdę jest to zbiór plików w formacie XML z plikami pomocniczymi (np. obrazy) które są skompresowane w formacie ZIP.
Uwaga: po rozpakowaniu archiwum należy plikowi przywrócić pierwotną nazwę, aby móc znów otworzyć plik w danym programie (np. plikowi raport.zip należy z powrotem zmienić nazwę na raport.docx).
Poniższy zrzut ekranu przedstawia obrazy wydobyte z dokumentu o nazwie raport.docx
Z plikami EPUB też tak sie da zrobić 🙂