Jak wpisać symbol § (paragraf)?

Kilka lat temu miałem dłuższy projekt szkoleniowy z dala od domu. Ponieważ szkolenia miały trwać ponad pół roku (potem się przeciągnęły do 8 miesięcy z powodów organizacyjnych), więc wynajem pokoju w hotelu nie wchodził w grę. Bardziej opłacalne było wynajęcie kawalerki.

Wynajmując mieszkanie należy podpisać umowę. W umowie często pojawia się symbol paragrafu (taki oto śmieszny znaczek: §). Aby było ciekawiej, wynajmujący nie był z komputerami „za pan brat” więc zamiast symbolu paragrafu był użyty symbol & (and). Trochę dziwnie wyglądała taka umowa, tym bardziej, że później dowiedziałem się, że jego żona pracuje w sądzie. No ale wróćmy do tematu tej porady.

Użytkownicy „jabłuszek” mają łatwiej. Wystarczy nacisnąć klawisz znajdujący się pod klawiszem ESC i pojawia się symbol paragrafu. Natomiast użytkownicy Windowsa mają nieco trudniej. Są 2 rozwiązania tego problemu.

Pierwsze dużo prostsze – wchodzimy na kartę Wstawianie następnie klikamy w przycisk Symbol -> Więcej symboli i szukamy paragrafu (czasami od razu on nam się rzuci w oczy, a czasami będziemy 5 razy przewijać „w górę” i „w dół” zanim znajdziemy ten przeklęty symbol).

Jest też inny sposób. Wystarczy wpisać odpowiedni kod paragrafu na klawiaturze numerycznej.

 1. Upewnij się, że jest włączony klawisz Num Lock (lampka powinna się świecić, jeśli nie masz w laptopie lampki odpowiedzialnej za klawisz Num Lock, to naciśnij dowolną cyfrę na klawiaturze numerycznej; jeśli naciskając klawisz 4 pojawi się cyfra 4 (a nie strzałka w lewo) to znaczy, że Num Lock jest włączony)
 2. Naciśnij lewą ręką lewy klawisz Alt (i go trzymaj cały czas)
 3. Prawym palcem wskazującym na klawiaturze numerycznej wciśnij kolejno klawisze 2 a potem 1 (tak jakbyś chciał wpisać liczbę 21, z tym, że lewą ręką cały czas trzymasz wciśnięty lewy klawisz Alt)
 4. Możesz puścić klawisz Alt.
 5. Gratulacje – pojawił się symbol paragrafu!

Sposób może z początku wydaje się skomplikowany, ale po kilkukrotnym wykonaniu tego ćwiczenia już nigdy nie wrócisz do tabeli z symbolami!

Uwaga: być może ktoś Tobie powiedział o innym kodzie tj Alt+0167. Jak najbardziej jest to poprawny sposób wstawiania paragrafu, ale po co masz się przemęczać, skoro można to samo wykonać odrobinkę szybciej?!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, sztuczki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Jak wpisać symbol § (paragraf)?

 1. ANNA pisze:

  DZIĘKUJĘ PIĘKNIE ZA POMOC, WYPEŁNIAJĄC FORMULARZE NIE MOGŁAM WYKORZYSTAĆ WSTAWIANIA, A O 2 W NOCY NIE BYŁO NIKOGO DO POMOCY.

 2. Krzysztof pisze:

  Też często używam tego symbolu i w końcu dowiedziałem się o tej prostej metodzie z alt+21. Do tej pory kombinowałem z wstawianiem symbolu albo przeklejaniem z innego tekstu. Co ciekawe, u mnie działa zarówno z włączonym jak i wyłączonym Num Lock.

 3. Asia G pisze:

  Dziękuję. Ten drugi sposób, z Altem i 21 przydał się bardzo, bo w symbolach nie znalazłam

 4. Justyna pisze:

  🙂 też dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.