Czasami spotykamy się z różnego rodzaju ankietami on-line, które otrzymujemy do wypełnienia. Oto kilka przykładów zastosowań ankiet:
- Studenci, którzy piszą pracę licencjacką/magisterską proszą kilkadziesiąt osób o wypełnienie ankiety.
- Zdarzyło mi się zapisać na webinar dotyczący IT Security. Tydzień przed wydarzeniem otrzymałem ankietę z kilkoma prostymi pytaniami. Dzięki temu wykładowca wiedział z jakimi ludźmi będzie miał do czynienia (początkujący, czy wymiatacze).
- Opiekun „osiedlowego kółka sportowego” może za pomocą ankiet zbierać zapisy na koszulki (członkowie w ankiecie odpowiadają na pytania typu: rozmiar koszulki, ile chcą sztuk + podają dane kontaktowe).
- Można przeprowadzić anonimową ankietę dotyczącą wyboru przewodniczącego (tutaj istnieje ryzyko, że bardziej zaradne osoby mogą wypełnić ankietę kilka razy)
- Można urządzać jakieś konkursy na np. nazwę dla szkolnej maskotki (uczestnicy wypełniają dwa pola: nazwa maskotki, oraz imię i nazwisko).
- Po konferencji on-line można wysłać do uczestników prośbę o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej (ocena szkolenia)
- Nauczyciele mogą wykorzystać formularze do tworzenia sprawdzianów (jeśli będą same pytania zamknięte to od razu możemy pokazać uczniowi jego wynik).
No więc do dzieła. W pierwszej kolejności należy posiadać konto na gmailu. Ale w dobie wszechobecnych smartfonów, chyba każdy ma tam konto. Następnie należy w przeglądarce internetowej wpisać adres: docs.google.com
Domyślnie włączy się ekran powitalny edytora tekstów (odpowiednik Worda). Nas interesuje aplikacja Formularze. W tym celu w lewym górnym rogu należy kliknąć w ikonkę z trzema kreseczkami a następnie wybrać opcję Formularze

Następnie kliknij w przycisk Pusty (lub wybierz jakiś gotowy szablon)

Jeśli chodzi o tworzenie ankiet to narzędzie formularze jest bardzo intuicyjne. W pierwszej kolejności u góry należy wyedytować nagłówek. Następnie dodajmy krótki opis pod nagłówkiem.
Pytania dodajemy klikając w plus znajdujący się po prawej stronie. Warto jest oznaczać pytania jako wymagane (patrz zielona ramka – w moim przypadku owe pytanie jest niewymagane). Jako typ pola możemy wybrać:
- Krótka odpowiedź – krótkie (jednolinijkowe) pole tekstowe do którego możemy wpisać np. dane kontaktowe, propozycję na nazwę maskotki itp.
- Długa odpowiedź – dłuższe (kilkulinijkowe) pole tekstowe (np. na uzasadnienie jakiejś decyzji)
- Jednokrotny wybór – tutaj będziemy dodawać kolejne „kropki” jak na rysunku powyżej. Użytkownik może wybrać tylko jedną opcję.
- Wielokrotny wybór – popularne „ptaszki” (checkboxy) gdzie możemy wybrać kilka predefiniowanych odpowiedzi
- Skala liniowa – mało intuicyjne narzędzie. W pierwszej liście rozwijanej określamy od ilu zaczyna się przedział (0 lub 1) a w drugiej liście do ilu. Następnie w gotowym formularzu pojawią się „kropki” od 1 do np. 10. Ostatnio bardzo często się spotykam z pytaniami w stylu: „Jakie jest prawdopodobieństwo, że poleciłbyś usługę X swoim znajomym”
- Siatka jednokrotnego wyboru – przydatna opcja jeśli chcemy kilka parametrów ocenić w tej samej skali (np. Super, średnio, słabo) – patrz na rysunek poniżej
- Siatka pól wyboru –podobna opcjajak wyżej ale dla każdego parametru można zaznaczyć kilka opcji
- Data – wyskoczy okienko kalendarza gdzie możemy wybrać datę. Przydatne np. gdy wypełniający chce podać jakiś termin, jaki preferuje.
- Godzina – analogiczne pole do Daty

Wskazówka: formularze google nie zapisują w wynikach kto wypełnił ankietę. Jeśli ankieta nie jest anonimowa (bo np. jest to konkurs z nagrodami) musisz dodać dodatkowe pole (typu krótka odpowiedź) w którym osoba wypełniająca ankietę musi wpisać swoje dane (np. imię i nazwisko, e-mail lub telefon).
Udostępnienie ankiety
Ogólnie to w 10 minut można z grubsza przeklikać interfejs formularzy. Przejdźmy teraz do tego co nas najbardziej interesuje. Do publikacji pytań i zbierania danych. Sprawa jest prosta: klikam w prawym górnym rogu w przycisk Wyślij. Wyskoczy okienko Wyślij formularz w którym klikam w ikonę spinacza biurowego. Pojawia się link do mojej ankiety więc klikam w przycisk Kopiuj. Następnie owy link wklejam np. na swoim profilu na facebooku z prośbą o wypełnienie ankiety (albo np. wrzucam na czacie, gdy prowadzę szkolenie on-line).

Analiza wyników
Gdy zbierzemy odpowiednią liczbę głosów, warto jest sprawdzić wyniki. W tym celu klikamy u góry w zakładkę Odpowiedzi i zobaczymy jak odpowiedzieli nasi ankietowani:

Jest też bardzo fajna zielona ikonka, która spowoduje wyświetlenie wyników w formie tabelarycznej w Google Spreadsheets (odpowiednik Excela). Każdy wiersz reprezentuje komplet odpowiedzi na pytania jednej osoby.

Mam nadzieję, że mój wpis przybliżył Tobie tematykę tworzenia formularzy.