Niedawno na szkoleniu podczas tłumaczenia jak działa Malarz formatów usłyszałem pytanie: a czy można za pomocą malarza formatów skopiować tylko kolor tła komórki. Trochę mnie to pytanie zaskoczyło, ale kursantka wyjaśniła mi, że obrabia w Excelu dużo małych tabelek i chce z komórki źródłowej skopiować kolor tła innej tabelki i wkleić go na wierszach nagłówkowych swojej tabeli ale tak, aby w jej tabelce czcionka została taka jak była (malarz formatów kopiuje całe formatowanie komórki tj. kolor tła, kolor czcionki, formatowanie czcionki, obramowania itp.).
Pod wklej specjalnie nie znalazłem jakiś ciekawych opcji. Ale w pewnym momencie natrafiłem na ciekawe rozwiązanie.
Otóż wystarczy kliknąć na komórkę, która będzie „dawcą koloru” i sprawdzić jaki jest kod koloru komórki. Nawet jestem miło zaskoczony, bo obyło się bez VBA. Wystarczy na karcie Narzędzia główne kliknąć w strzałeczkę przy poleceniu Kolor wypełnienia (wiadereczko) i z menu wybrać pozycję Więcej kolorów.

Pojawi się okno dialogowe Kolory. Należy w nim przejść na kartę Niestandardowy. W dolnej części okna zostaną podane składowe RGB koloru wybranej komórki (Czerwony, Zielony i Niebieski). Możesz zapisać te trzy liczby, ale wygodniej będzie skopiować do schowka kod koloru komórki zapisany w systemie szesnastkowym (więcej na ten temat pisałem w notkach Excel – Przeliczanie liczb z różnych systemów liczbowych i Parę słów o systemach liczbowych).

Mając skopiowany kod koloru wystarczy zaznaczyć komórki docelowe (te, które chcemy pokolorować) wybrać strzałeczkę przy poleceniu Kolor wypełnienia następnie wybrać pozycję Więcej kolorów i na karcie Niestandardowe wpisać (wkleić ze schowka) kod koloru a następnie kliknąć w przycisk OK.
W podobny sposób można zmienić kod koloru (czcionki). Owe rozwiązanie działa nie tylko w programie Excel ale również w Word i PowerPoint.
Wersja Video
