Uwaga etyczna: (zamknij oczy). Samo pisanie ściąg jak najbardziej jest zgodne z prawem i wręcz sam gorąco namawiam do tej formy nauki. Dzięki pisaniu ściąg uczeń selekcjonuje materiał, wybierając do nauki najistotniejsze fakty i odrzucając te mniej ważne. Samo pisanie ściągi powoduje również utrwalenie wiadomości. Jednak używanie ściąg na różnego rodzaju egzaminach jest nielegalne i godne potępienia! (Teraz możesz już otworzyć oczy).
W tym wpisie pokażę, jak można za pomocą dosłownie kilku kliknięć myszy stworzyć ściągę. Dawniej, gdy słabo znałem Worda, po prostu tworzyłem tabelę składającą się z 4 kolumn. Jednak to rozwiązanie odbiegało od doskonałości. Gdy w pierwszej kolumnie tabeli chciałem dopisać jakiś tekst, to część tekstu wychodziła na drugą stronę dokumentu (dalej będąc w pierwszej kolumnie tabeli). Tekst nie przeskakiwał do drugiej kolumny na pierwszej stronie. A ręczne przenoszenie tekstu było mało wygodne, bo po doklejeniu nadmiaru tekstu do drugiej kolumny na pierwszej stronie, część nadmiarowego tekstu nie przechodziła do trzeciej kolumny itp. Jednak istnieje bardzo prosty sposób, aby to Word się za nas odpowiednio rozmieszczał tekst. Aby napisać ściągę, należy wykonać następujące czynności:
- Zredaguj treść ściągu wprowadzając do dokumentu np. jakieś ważne definicje.
- Zaznacz cały tekst (najprościej za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + A) i zmniejsz rozmiar czcionki z standardowej 11 do np. 8 (albo mniejszej, rozmiar czcionki zależy od tego, w jakiej kondycji jest twój wzrok).
- Na karcie Układ strony wybierz polecenie Kolumny -> Więcej kolumn
- W oknie dialogowym Kolumny w polu tekstowym Liczba kolumn wpisz liczbę 4 (lub 3). Dodatkowo nie zapomnij „zaptaszkować” pola Rozdzielone linią (dzięki temu kolumny będą rozdzielone pionową linią, więc wycinanie ściąg będzie wygodniejsze). Następnie kliknij w przycisk OK.
- Gratulacje! Ściąga jest już prawie gotowa! Wystarczy tylko ją wydrukować, pobawić się nożyczkami i taśmą klejącą a następnie zgiąć, aby była w postaci „harmonijki”.
Rozmiar czcionki o wielkości "1" zmieści 2 linie na wysokości 1 mm. Trzeba mieć doskonałą drukarkę i fenomanalny papier a wydruk musi być wodoodporny by się nie rozmył się od wilgoci ręki. Najlepiej wszystko sformatować przed wydrukiem, żadne klejenie a nawet zbyt gruby papier nie wchodzi w grę. Dawniej pisało się ręcznie pisakiem kreślarskim o grubości 0.05mm. Można było zmieścić na takiej ściądze cały zeszyt.