Czy wiesz, że w Excelu możesz tworzyć klikalne linki (odnośniki, hiperłącza), które dynamicznie możesz tworzyć za pomocą funkcji HIPERŁACZE?
Oto najprostszy przykład użycia funkcji:
=HIPERŁĄCZE("https://www.officeblog.pl")
W komórce pojawi się tekst https://www.officeblog.pl, po którego kliknięciu włączy się domyślna przeglądarka internetowa, która załaduje stronę https://www.officeblog.pl. Jako drugi argument funkcji HIPERŁĄCZE możesz wpisać jaki tekst ma się pojawić w komórce (jeśli brak drugiego argumentu to pojawia się adres na który kieruje hiperłącze)
=HIPERŁĄCZE("https://www.officeblog.pl";"Wejdź na mojego blogaska")
I w tym miejscu mógłbym skończyć ową notkę, ale wbrew pozorom ta funkcja ma nieco więcej zastosowań.
Pobierz plik z przykładami użycia funkcji HIPERŁĄCZE
Hiperłącza do plików i folderów
Możemy utworzyć hiperłącze do dowolnego folderu:
=HIPERŁĄCZE("c:\users\")
Po kliknięciu w taki link czasem może się pojawić komunikat o zabezpieczeniach jak na rysunku poniżej.

Po chwili pomyślałem: a może by tak zrobić hiperłącze np. do folderu, gdzie są przechowywane pliki znajdujące się na pulpicie. I tutaj częściowo poległem, gdyż ten folder ma w swojej ścieżce nazwę użytkownika, która to jest inna na każdym komputerze. W oknie dialogowym Uruchom (aby je wywołać najprościej jest nacisnąć kombinację klawiszy Windows+R) można wpisać taką oto ścieżkę %USERPROFILE%\Desktop lub c:\users\%USERNAME%\Desktop i po problemie.

Niestety, ale funkcja hiperłącze jakoś nie rozpoznaje zmiennych środowiskowych. Tutaj nie obyło się bez makr: napisałem prostą funkcję, która pobiera zmienną środowiskową %USERPROFILE%
Function GetUserProfileDirectory() As String
GetUserProfileDirectory = Environ("USERPROFILE") + "\"
End Function
I nasza funkcja HIPERŁĄCZE, która przenosi nas na pulpit wygląda następująco:
=HIPERŁĄCZE(GetUserProfileDirectory()&"Desktop")
Funkcja ta może nas kierować również do lokalizacji sieciowej
=HIPERŁĄCZE("\\NAZWAKOMPUTERA\FOLDER")
I na koniec ciekawostka, za pomocą funkcji HIPERŁACZE możemy też tworzyć skróty do programów:
=HIPERŁĄCZE("c:\windows\system32\calc.exe")
Hiperłącza do dokumentów
Jeśli masz dużo różnych drobnych dokumentów związanych z określonym projektem, to można by było zrobić np. taki arkusz będący swoistym spisem treści. Kliknięcie w dany link otwierałoby odpowiedni dokument. Ba hiperłącze może nas nawet przenosić do określonego miejsca w dokumencie (zakładka w przypadku Worda, Arkusz i komórka w przypadku Excela). No, ale zanim stworzysz swój projekt spisu treści sprawdźmy kilka ciekawych przypadków:
Otwieranie dokumentu znajdującego się na stronie WWW (prawdopodobnie włączy się domyślna przeglądarka internetowa i zasugeruje, aby pobrać plik, ewentualnie gdy domyślną przeglądarką jest Microsoft Edge to w zależności od jej ustawień dokument może zostać otworzony w Webowej wersji pakietu MS Office)
=HIPERŁĄCZE("https://www.officeblog.pl/pliki/ImionaDeklinacja.xlsx")
Aby otworzyć dokument raport.docx znajdujący się w folderze dokumenty na dysku D:\ użyjemy takiej konstrukcji:
=HIPERŁĄCZE("d:\dokumenty\raport.docx")
Jeśli już mowa o Wordowym dokumencie, to możemy utworzyć hiperłącze do konkretnego miejsca (oznaczonego zakładką o nazwie Rozdzial2):
=HIPERŁĄCZE("[d:\dokumenty\raport.docx]Rozdzial2")
Jeśli chcemy, aby użytkownikowi otworzył się konkretny arkusz należy ująć nazwę skoroszytu w kwadratowe nawiasy a następnie podać nazwę arkusza i opcjonalnie można dopisać wykrzyknik i adres komórki do której chcemy przejść (może to być np. komórka z jakimś podsumowaniem)
=HIPERŁĄCZE("[d:\dokumenty\sprawozdanie.xlsx]Arkusz1!E7")
I na koniec jeszcze jedna ciekawostka jak utworzyć hiperłącze do konkretnego miejsca w bieżącym (tym samym) skoroszycie bez podawania jego nazwy (przydatne gdy nie masz pewności czy np. nazwa pliku lub jego lokalizacja nie ulegnie w przyszłości zmianie). Aby dynamicznie pobrać nazwę pliku możemy w funkcji HIPERŁACZE zagnieździć funkcję KOMÓRKA z parametrem adres:
=HIPERŁĄCZE(KOMÓRKA("adres";Info!A1))
Prosty spis treści
Rozpatrzmy taki przypadek:

W komórce B1 utworzyłem za pomocą narzędzia Poprawność danych prostą listę rozwijaną, która zawiera następujące wartości: Grupa1; Grupa2; Grupa3. W komórce B5 (i kolejnych) mam formułę w stylu:
=HIPERŁĄCZE("d:\projekty\"&$B$1&"\lista_obecnosci.xlsx")
Znak & w formułach to operator łączenia ciągów znaków. Tak więc hiperłącze jest generowane jako połączenie następujących ciągów znaków: "d:\projekty\" + zawartość komórki B1 (folder z nazwą projektu) + "\nazwa_jakiegos_pliku.docx")
W ten sposób, jeśli zmienię w komórce B1 zawartość z Grupa1 na np. Grupa2 to zostanie wygenerowany nowy spis linków do ważnych dokumentów (jest to przydatne, gdy dla każdego z wymienionych projektów jest przechowywany ten sam komplet plików).
Linki do odpowiednich wpisów na blogu (albo produktów w sklepie)

A tutaj jeszcze ciekawsza rzecz: W kolumnie A umieściłem kilka tytułów wpisów na moim blogu. W kolumnie B umieściłem ID artykułów. Każdy adres do konkretnej notki na blogu to połączenie adresu mojego bloga: https://www.officeblog.pl/ i ID artykułu i na końcu jeszcze znak /
=HIPERŁĄCZE($B$1&B5&"/"; A5)
W ten sposób wygenerowałem w kolumnie C linki do wybranych artykułów. jako drugi argument funkcji HIPERŁACZE podałem adres komórki z tytułem artykułu aby link jako opis nie miał adresu tylko tytuł wpisu.
Być może generujesz jakiś plik Excelowy z ofertą swojego sklepu? Może w tym pliku jest kolumna z numerycznym ID produktu? A czy wiesz, że często w sklepach internetowych adres URL do oferty danego przedmiotu ma bardzo schematyczny format w stylu:
http://www.sklep.pl/product.php?id=<TU WSTAW NUMERYCZNY ID PRODUKTU>
Za pomocą funkcji HIPERŁACZE możesz w swoim pliku ofertowym utworzyć wygodne linki do poszczególnych stron z produktami w sklepie.