Załóżmy, że posiadasz bazę imion i nazwisk (np. uczniowie, pracownicy, klienci) uporządkowaną alfabetycznie. Chcesz te dane „posortować” w losowej kolejności. Oto niektóre z przykładów zastosowania tej funkcji:
- Jesteś nauczycielem. Chcesz ustalić harmonogram osób, które będziesz brał do odpowiedzi. Branie do odpowiedzi osób w kolejności alfabetycznej jest niezbyt mądrym pomysłem, gdyż na następną lekcję przygotuje się tylko ten uczeń, który wie, że będzie jego kolej stania przy tablicy.
- Jesteś właścicielem firmy. Codziennie kontrolujesz jeden obiekt. Raczej byś nie chciał, aby pracownicy wiedzieli, kto kiedy będzie kontrolowany.
- Jesteś zapracowanym właścicielem firmy, ale cenisz sobie bezpośredni kontakt ze swoimi klientami. Postanawiasz, że codziennie zadzwonisz do jednego losowo wybranego klienta (na większą liczbę rozmów nie masz czasu, ale systematycznie rozmawiając z jednym klientem dziennie w ciągu roku będziesz miał ponad 200 rozmów na koncie!)
- Chcesz ustalić grafik dyżurów na najbliższy miesiąc. Jedne dni są bardziej pożądane przez pracowników a inne mniej (np. dni robocze wypadające w trakcie „długiego” weekendu). W ten sposób możesz łatwo znaleźć „ochotnika” na dyżur w taki mało atrakcyjny dzień.
Aby wymieszać rekordy w losowym porządku należy wykonać następujące czynności:
- Wprowadź do arkusza przykładowe dane np. jak na poniższym rysunku
- W komórce C2 wpisz następującą formułę: =LOS.ZAKR(1; 1000)
- Funkcja o nazwie LOS.ZAKR (W Excelu 2007 RANDBETWEEN) wstawia losową liczbę z danego zakresu, w naszym przypadku będzie to liczba z zakresu od 1 do 1000.
- Skopiuj formułę do pozostałych komórek (C3:C8)
- Posortuj rekordy względem kolumny C (kliknij na dowolną komórkę w kolumnie C a następnie z karty Dane wybierz polecenie AZ znajdujące się w grupie poleceń Sortowanie i filtrowanie.
- Dane zostaną posortowane w sposób losowy.
Uwaga: każda zmiana w arkuszu np. edycja dowolnej komórki powoduje ponowne wykonanie się funkcji LOS.ZAKR czyli jak coś zmienisz w arkuszu to w kolumnie C pojawią się inne liczby.