Pamiętam, gdy kilkanaście lat temu musiałem w technikum napisać sprawozdanie z laboratorium elektroniki. Moja wiedza z zakresu pakietu MS Office była niewielka. Stanąłem przed problemem jakim było wstawienie do dokumentu prostego wzoru (prawdopodobnie prawa Ohma – patrz poniższy rysunek). Ponieważ nie wiedziałem jak się wstawia w Wordzie ułamki, więc wspomogłem się programem Paint. Napisałem kilka liter, narysowałem kreskę ułamkową, w miarę ładnie to rozmieściłem i taki wzór wstawiłem jako obrazek do sprawozdania. Sprawozdanie zostało zaliczone przez nauczyciela, ale szczerze mówiąc wzory matematyczne wyglądały bardzo nieprofesjonalnie.
Na szczęście Word od wersji 2007 posiada bardzo wygodny edytor równań. Aby wstawić do dokumentu wzór na prawo Ohma, należy wykonać następujące czynności:
- Na karcie Wstawianie kliknij w górną część przycisku Równanie (lub naciśnij kombinację klawiszy (lewy) Alt + = – łatwo zapamiętać ten skrót klawiszowy, gdyż znak równości chyba każdemu się kojarzy z matematyką)
- Pojawi się pole Wpisz tutaj równanie. Napisz pierwszą część wzoru czyli I = (Wielka litera i, spacja, znak równości, spacja)
- Teraz należy wstawić ułamek. Z karty kontekstowej Narzędzia równań: Projektowanie wybierz polecenie Ułamek. Pojawi się kilka ułamków do wyboru. Ten pierwszy z lewej jest najlepszy
- Nasz wzór wygląda tak, jak na rysunku poniżej. Kliknij w górny kwadracik (licznik ułamka) i napisz literę U. Następnie kliknij w dolny kwadracik (mianownik) i napisz literę R.
Wskazówka: Podczas pracy z edytorem równań bardzo wygodnie jest korzystać z klawiszy strzałek. Zapamiętaj prostą zasadę: naciskając strzałkę w prawo idziesz „do przodu”, natomiast naciskając strzałkę w lewo „cofasz się”. Oto prosty przykład: jeśli wstawiam ułamek, to klikam w licznik. Wpisuję zawartość licznika. Naciskając strzałkę w prawo wyskakuję z licznika i punkt wstawiania znajduje się w mianowniku. Następnie wpisuję zawartość mianownika. Naciskam strzałkę w prawo i znajduję się „poza ułamkiem”. Mogę wtedy nacisnąć np. spację, następnie plus, spację i mogę wstawić kolejny ułamek
Uwaga: Uprzedzając pytania informuję, że: Word to tylko zaawansowany edytor tekstów i nie rozwiązuje układów równań, ani jakichkolwiek działań matematycznych. Jeśli chcesz, aby komputer za Ciebie rozwiązywał zadania domowe z matematyki, musisz skorzystać z pomocy dowolnego specjalistycznego oprogramowania np. MATLAB, GNU Octave czy też darmowej webowej aplikacji: WolframAlpha.
Ciekawostka: Jeśli masz w szkole, lub na studiach zajęcia z elektroniki i nie możesz zapamiętać wzoru na prawo Ohma, to przeczytaj na głos to humorystyczne zdanie: „Jedzie Ułan na Rowerze” 🙂