Wstęp
Redagując dokument nie powinniśmy zostawiać pojedynczych spójników (i przyimków) na końcu wiersza. Taki wiszący spójnik powinien być „przyklejony” za pomocą twardej spacji do następnego wyrazu, który „zepchnie go” do nowego wiersza.
W skrócie: Redaguję tekst i wstawiam jakiś spójnik (lub przyimek). Widzę, że kursor jest blisko prawej krawędzi kartki i prawdopodobnie następny wyraz, który chce napisać zostanie przeniesiony do następnego wiersza. W takiej sytuacji należy wstawić twardą spację, zamiast zwykłej spacji. Aby wstawić twardą spację należy nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Spacja.
Antywisielec v 2.0
A co jeśli otrzymaliśmy dłuższy dokument np. pracę magisterską, w którym nikt się nie przejmował wiszącymi spójnikami? Niestety, ale program Word nie posiada gotowego narzędzia, które automatycznie usuwa spójniki z końca wiersza.
Z tego powodu postanowiłem napisać prosty program, który za mnie będzie automatycznie usuwał wiszące spójniki z końca wiersza. Program na chwilę obecną jest w 100% darmowy.
Aktualna wersja to 2.0 Kliknij w ten link aby pobrać.
Instalacja programu
Pobrane archiwum należy rozpakować. Następnie plik Antywisielec2.dotm należy skopiować do folderu STARTUP. Folder ten znajduje się w lokalizacji:
c:\Users\<nazwa użytkownika>\AppData\Roaming\Microsoft\Word\STARTUP\
możesz nacisnąć kombinację klawiszy Windows + R i w oknie dialogowym Uruchamianie wpisać następującą ścieżkę:
%USERPROFILE%\AppData\Roaming\Microsoft\Word\STARTUP\

To wszystko. Od tej pory program Word automatycznie po uruchomieniu będzie w tle otwierał plik Autowisielec2.docm, który dodaje dodatkowe polecenia na wstążce na karcie Układ (w starszych wersjach ta karta ma nazwę Układ strony).
Korzystanie z programu
Na karcie Układ (starsze wersje programu Word Układ strony). Pojawi się dodatkowa grupa poleceń Antywisielec v 2.0

Zanim skorzystasz z narzędzia należy zapisać plik. Następnie wybierz polecenie Antywisielec

Mamy tutaj następujące polecenia:
- Usuwaj wiszące sieroty – to narzędzie analizuje, czy dany spójnik znajduje się na końcu wiersza. Jeśli tak, to spacja za spójnikiem jest zamieniana na twardą spację.
- Przejdź do następnej wiszącej sieroty – jeśli boisz się, że automatyczne „zastąp wszystko” coś zepsuje to możesz kazać jedynie zlokalizować miejsce, gdzie znajduje się najbliższa wisząca sierota względem bieżącego położenia kursora. W przypadku znalezienia wiszącej sieroty zostanie zaznaczony cały wiersz.
- Usuwaj wiszące sieroty – stary silnik – tak naprawdę jest to moje stare makro, które tutaj zaadoptowałem. Ma ono tę wadę, że twarda spacja jest dodawana po każdym spójniku nawet jeśli nie znajduje się on na końcu wiersza.
- Zamień twarde spacje na zwykłe – hurtowo są zamieniane twarde spacje w całym dokumencie na zwykłe. Jest to przydatne, gdy chcesz wrócić do punktu wyjścia, niestety ale jeśli dodawałeś ręcznie twarde spacje w innych miejscach niż np. po spójnikach to one też zostaną usunięte!
- Usuń podwójne spacje – proste narzędzie do usuwania podwójnych spacji
- Testowy dokument do ćwiczeń – jeśli się obawiasz, że moje narzędzie zepsuje Twój dokument, możesz wybrać to polecenie. Wtedy zostanie utworzony krótki dokument, na którym możesz ręcznie sprawdzić jak to wszystko działa.
Usuwanie wiszących sierot może spowodować, że pewne partie tekstu się nieco obsuną (wszak przeniesienie kilku znaków do następnej linii może spowodować, że np. akapit będzie dłuższy o linijkę co może spowodować, że tekst będzie nieco inaczej rozmieszczony). Z tego też powodu Antywisielec tworzy automatycznie kopię pliku domyślnie dodając do nazwy suffix _kopia_data_godzina np. dla pliku o nazwie test.docx zostanie utworzona kopia o nazwie test_kopia-2022-12-20_15-12-56.docx.
Ustawienia programu
Po wybraniu polecenia Opcje możemy ustawić po jakich ciągach znaków mają być dodawane twarde spacje. Jeśli moja baza jest zbyt obszerna i chcesz się ograniczyć tylko do spójników, możesz to zrobić tutaj. Każdy „spójnik” musi być oddzielony spacją.

Działanie programu
Program jest przeznaczony dla użytkowników pakietu MS Office od wersji 2007 w górę. Nie tworzyłem specjalnej wersji dla użytkowników Worda 2003 bądź starszego.
Program testowałem na pakiecie Office w Wersji 2007 oraz 365. Analiza dokumentu może chwilę potrwać (zależy od szybkości procesora, długości dokumentu oraz jego złożoności). Jeśli program się zapętli na jakiejś stronie to możesz kliknąć w przycisk Stop (raz kliknij i poczekaj cierpliwie, co kilka przebiegów program sprawdza, czy kliknąłeś w przycisk Stop i ewentualnie wstrzymuje działanie)

Jeśli masz jakieś uwagi, pomysły co można ulepszyć, pisz śmiało albo na mój adres e-mail: [email protected], albo wejdź na specjalnie założoną grupę na FB: https://www.facebook.com/groups/615711083887862
Pamiętaj: zawsze należy mieć kopię pliku, na którym pracujesz! Pomimo, że dołożyłem wszelkich starań, aby program działał jak najlepiej nie biorę odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne.
Dzięki, przydało się przy pisaniu pracy licencjackiej. 🙂